Švédsko, Malmö – Brno severu

Tento článek má 342 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Stát, Město: Švédsko, Malmö
GPS Místa: 55.6037950N, 13.0075019E
Stručný popis: Malmö je nenápadné městečko na jihozápadě Švédska.
Takové Brno severu. Ideální na procházky podél moře, cyklistiku a na celkový relax.
Poklidné, avšak krásné místo.
TIP na cestu
ZobrazitCena: Pěkné ubytování s vlastní koupelnou za 900Kč/osoba/noc.
ZobrazitKvalita: Nádherné ubytování s nádechem historie ve švédském stylu se snídaní za necelých 1 900Kč/osoba/noc.
ZobrazitSrovnávač cen: Sami najděte nejnižší cenu ve městě nebo konkrétního hotelu.

Švédsko. Skandinávie. Krásná a spořádaná země, která je v dnešní době strašně lehko dosažitelná. Ke svému spontánnímu výletu jsme si se ženou vybrali Malmö.
Nebudeme vám lhát, na tohle město padla volba hlavně proto, že se tam dá levně dostat. Z Polska totiž pravidelně létá Wizzair. A tak za několik málo stovek můžete být během hodiny a půl ve Švédsku. Paráda, co?

Jak už je naším, ne úplně dobrým zvykem, moc jsme si o cílové destinaci nezjišťovali, nejdříve koupit letenky a potom zjišťovat, co se dá v dané lokalitě podniknout. A ačkoliv se to nezdá, je toho celkem dost.
Malmö je malé městečko na jihozápadě Švédska. Krčí se ve stínu větších měst jako je Stockholm nebo Göteborg. Což do značné míry nahrává těm, kteří úplně nelační po houfech turistů. Ne že by tu žádní nebyli, ale rozhodně jich není tolik.
Kromě toho je Malmö, stejně jako zbytek Švédska, dost multikulturní, pro nás to v podstatě znamenalo, že si kromě klasických švédských pokrmů (těch bohužel tolik není) můžeme zajít například na thajský oběd nebo tureckou večeři. Někomu to může vadit, my jsme to naopak ocenili.

Velikostí bych město přirovnal k takovému Brnu, i když je jeho aglomerace trošičku rozvleklejší. A má moře. To nás přivádí k prvnímu bodu z výčtu věcí, díky kterým je Malmö skvělé. V podstatě podél celého města se táhne pobřeží. To, co blízko centra začíná jako přístaviště, se o pár set metrů dál, někde v blízkosti Turning Torso – nejvyšší budovy Skandinávie, mění v pláže. My jsme bohužel naši návštěvu naplánovali na jaro, takže to na koupání nebylo, ale věřím, že v létě může být takové osvěžení fajn. Střídavě se potom pláže táhnou směrem k jihu až k slavnému Öresund bridge, o kterém vám povím za chvíli.
Pobřeží a obecně Malmö je výborné pro výlet na kolech. Ta se dají, stejně jako v kterémkoliv větším městě, půjčit za drobný peníz na omezený čas. V klidu si tak můžete dojet na jih, podívat se na most a poté se vrátit zpět. Ten výhled za to stojí. Nám za to stály i omrzlé prsty na rukách – raný březen ještě na kola ideální není.

Kromě již zmíněného Turning Torso, hlavní dominantou Malmö je jeho hrad. Pevnost byla vybudována v patnáctém století a je celá obehnána příkopem. V dnešní době slouží zároveň jako muzeum. Kromě stálé historické expozice, tady je nutné říci, že bohužel popisky některých exponátů byly pouze ve švédštině, nabízí i expozice dočasné. My jsme například měli to štěstí a narazili na výstavu chmele.
Z architektonického hlediska je v Malmö plno zajímavých budov, ať už je to katedrála sv. Petra nebo třeba budova Muzea moderního umění.
Za návštěvu stojí rozhodně i blízká rybářská vesnice, která nabízí každý den čerstvé ryby a dokonale na vás v ní dýchne skandinávská atmosféra.

Pokud máte více času, neváhejte si udělat výlet, třeba vlakem, do asi hodinku vzdálené vesničky Ystad, ve které na vás pro změnu dýchne historická atmosféra. Po cestě nám bylo doporučeno stavit se do oblasti Torup, kde je úžasná příroda a zámeček. Bohužel jsme neměli tolik času, a tak jsme zvolili raději výlet na kolech.

Konečně se dostáváme k mostu Öresund. Ten, jak už bylo zmíněno, leží na jihu Malmö a spojuje Švédsko a Dánsko. Most je druhým největším pevným mostem na světě a pojí se s ním jedna zajímavost. To si tak jedete v klidu v autobuse po mostě, když tu najednou most končí. Ano, z dálky to vypadá, jako kdyby ho někdo prostě ustřihl. Ve skutečnosti nedaleko před dánským pobřežím ústí do tunelu, který pokračuje až na pevninu. Působí to opravdu zvláštně.
Každopádně další z našich tipů – udělejte si výlet do nedaleké Kodaně. Hlavní město Dánska je vzdáleno necelou hodinku cesty – a vyplatí se vidět. Ale to zase třeba v dalším cestopisu.
Po cestě z Kodaně jsme měli nemilou příhodu s místní policií na hranicích. Tím, že je běžné, že se z Kodaně do Švédska převáží drogy, odchytil si nás policejní oddíl se psy, nechal celý autobus vystoupit a prohledat. Romanticky strávená hodina.
K mostu se váže ještě jedna zajímavost a to, že na něm byl natáčen seriál Most. Ale to určitě všichni víte.

Pár tipů na konec.
Určitě se Malmö nebojte, je to krásné klidné město. Jeho střed i okolí je nádherné. Pokud bychom vám mohli něco doporučit, vykašlete se na hotely – jděte raději bydlet k někomu domů. Je to cenná zkušenost a obyvatelé jsou neskutečně milí. Paní, která nás ubytovávala, byla asi nejmilejší hostitel, se kterým jsme se setkali.
A úplně poslední tip, pokud holdujete pivu a dobrému jídlu, tak bych vám doporučil jednak bar Brewdog – což není samo o sobě žádné terno, protože ho najdete snad v každé velkém městě, ale piva mají dobrá; a potom ještě místní pivovar Malmö Brewing Co., kde mají široký výběr výborných piv a velice milou obsluhu.
A ten úplně nejposlednější tip zní: Navštivte místní nádraží, nabídka jídel v místních bistrech vám vyrazí dech. Nekecáme.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes