Sardinie, Alghero – Historické městečko na břehu průzračného moře

Tento článek má 320 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Stát, ostrov: Itálie, Sardinie
Město: Alghero
GPS Místa: 40.5600206N, 8.3151472E
Dostupnost: Díky lowcostovým leteckým společnostem se z blízkého okolí ČR dostanete do Alghera velmi levně
Stručný popis: Alghero je se svými téměř 45 tisíci obyvateli jedno z větších měst severozápadní části ostrova Sardinie, která náleží k Itálii a leží mezi Korsikou a Tuniskem. Historické centrum městečka i jeho krásné pláže s průzračnou vodou lákají k opakované návštěvě.

Díky blízkému letišti bude Alghero jedno z prvních měst, které při cestě po severní Sardinii pravděpodobně navštívíte. Alghero ale rozhodně stojí za návštěvu i v případě, že se chystáte do jiných částí ostrova. Alghero uspokojí letní dovolenkáře, kterým stačí poležet si na pláži a dát si pivo v přilehlém baru, stejně jako turisty, kteří hledají zajímavé historické památky a typicky italské roztomilé zapadlé uličky. Alghero je také skvělou destinací, ve které si můžete vyzkoušet svou první dovolenou na vlastní pěst. Letenky od Ryanairu z Bratislavy vás vyjdou na několik stovek a parkování v Bratislavě je také cenově dostupné.

Po příletu na letiště ve Fertilii si najdete pravidelný autobus, který vás za jedno euro každou hodinu doveze až do centra Alghera. Městečko samotné je vcelku malé, takže se v něm můžete pohodlně pohybovat pěšky a obdivovat tak jeho krásy, nebo můžete využít některé ze začínajících služeb bikesharingu. Určitě také doporučujeme některý den věnovat výletu do okolí. Při včasné rezervaci jsou sazby za půjčení auta dost nízké a celá severní část ostrova rozhodně za to stojí, alespoň na jeden den.

Alghero v zimě. Poprvé jsme se do Alghera vydali v lednu roku 2016. Díky tomu, že celá Sardinie leží v podstatě na úrovni jižní Itálie, jsou tady teploty i v lednu vcelku příjemné. Průměrná teplota okolo 15 °C nabízí možnost si město dostatečně projít. My jsme si dokonce okoupali nohy v moři, jen pro ten pocit, že jsme byli u moře. Na plavání ale rovnou zapomeňte. Sardinie je přece jen ostrov a jak už to u ostrovů bývá, občas tam umí pěkně foukat. To se pak teplota sníží na nějakých 10 °C, které jsou však pořád příjemnější než zimní teploty ve střední Evropě. Každopádně i v zimě je v Algheru pořád co dělat. Historická část je stejně krásná jako v létě, navíc s tím velmi příjemným bonusem, že město není obklopeno tisíci turisty a po večerech se tak v překrásných uličkách procházíte skoro sami. Skvělou pizzu nebo těstoviny seženete v Algheru na každém kroku, stejně jako kdekoliv v Itálii. Pokud jste ale k ubytování místo hotelu s plnou penzí zvolili například pronajatý byt, je fajn vědět, že v několika velmi dobře vybavených supermarketech, které se i poblíž centra nachází, budete schopni si za příjemné ceny opatřit výborné potraviny a skvělý italský oběd či večeři si připravit podle sebe doma. Pokud máte restaurace přece jen rádi, doporučuji vám najít si nějakou zapadlejší uličku, kam chodí místní a najíst se tam. Dostanete autentické jídlo za lepší peníze než v nějaké restauraci, která je hned na břehu moře a chodí tam nejvíce turistů.

Alghero v létě. Protože nás Alghero v zimě zaujalo, rozhodli jsme se do něj po roce a půl vrátit, tentokrát na letní dovolenou. Protože už jsme destinaci jednou navštívili, byla pro nás volba ubytování velmi jednoduchá. Zvolili jsme nádherný futuristický byt přímo v historickém centru města nacházející se několik desítek metrů od hradeb. V ceně bytu jsme měli také půjčená dvě kola, která nás každý den přepravovala na pláž. Nevadila by nám ale ani několikaminutová procházka po hlavním bulváru, protože na přístav i samotné město bychom se mohli dívat pořád. Pláže v Algheru nejsou úplně čisté, protože se v písku často nachází řasy. V sezoně se ale každý večer řasy odklidí, takže deku si máte kam dát a ležení na písku je také pohodlné. Před začátkem hlavní sezony, tedy na začátku června, byly pláže víceméně prázdné, přestože voda už byla dost teplá na to, aby se v ní dalo pohodlně koupat. Také čistota vody rozhodně stojí za zmínění. Je známý fakt, že Sardinie nabízí úžasné koupání, ale tak čistou a průzračnou vodu v evropském moři aby člověk opravdu pohledal. Opalování na dece je díky nekončícímu jemnému vánku taky příjemné. Přestože je město plné turistů, je v něm pořád příjemný klid a večerní procházky po hradbách města, v přístavu nebo po mole k jednomu ze dvou majáků jsou prostě kouzelné.

Zajímavé tipy na výlety okolo Alghera, které jsou dostupné do hodiny cesty: mys Capo Caccia s nádhernými bílými útesy svažujícími se rovnou do průzračného moře, jeskyně Grotte di Nettuno pod útesy přístupná pouze pěšky po sešplhání mnoha a mnoha schodů vytesaných ve skále, severní výběžek Stintino s neskutečně krásnou pláží s bílým pískem a průzračnou vodou nebo překrásné historické městečko Castelsardo s malými barevnými domečky, kterým vévodí historický hrad postavený na skále nad městem.

Jestli s návštěvou Alghera stále váháte, tak to prostě zkuste a vsadím se s vámi, že vás Alghero svou historickou atmosférou, romantickými uličkami a nádherným okolím okouzlí stejně jako nás.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes