Stát, Město: Polsko, Gdaňsk GPS Místa: 54.3614303N, 18.6282333E |
Stručný popis: Gdańsk patří mezi nejstarší a největší polská města. Leží na pobřeží Baltského moře a protéká jím řeka Visla. Tohle přístavní město bylo po celá staletí centrem námořní dopravy. Velmi často je označováno jako kašubské hlavní město. Kašubové jsou západoslovanský národ, který má vlastní jazyk a kulturu. Díky historickým památkám, moři a své výjimečnosti ve formě architektonických skvostů je často cílem turistů. |
TIP na cestu |
Cena/výkon: Pronajměte si třeba byt pro 4 osoby a 200m od pláže. Tramvaj do centra máte přímo před nosem. 400Kč/osoba/noc. |
Wellness: Nebo poznejte velmi krásný a historický Krakow a užijte si wellness pobyt v hotelu se snídaní za 2 549Kč/2 osoby/2 noci. |
Město jsme s kamarádkou navštívily koncem léta. Cesta přes celé Polsko byla úmorná, ale stála za to. Naše první kroky vedly do gdańských loděnic, které jsou umístěny na břehu Visly. Obraz, který se nám naskytl, nám doslova vyrazil dech… …jelikož jsme loděnice navštívily pozdě odpoledne a počasí nám zrovna nepřálo, celé místo bylo ponořeno do tmavého oparu a působilo na nás jako procházka jiným světem. Nevěřícně jsme hleděly na obrovská ramena jeřábů, která se tyčila nad vysokými stromy, a na mohutné nákladní lodě dominující celému přístavu. Právě gdańské loděnice byly centrem boje polského národa proti komunistickému režimu – v roce 1980 zde vznikla Solidarita (Solidarność), organizace, v jejímž čele stál Lech Wałesa, pozdější polský prezident. O této historii si návštěvník může počíst přímo na místě.
Dalším zajímavým koutem Gdańska je Staré město. Jedná se o nejstarší městskou část. Zde mohou návštěvníci spatřit různé architektonické slohy – gotiku, manýrismus, baroko apod. Na náměstí, které nese název Dlouhý trh (Długi Targ), jsme si prohlédly místní radnici. Vedle ní se pak nachází Neptunova fontána pocházející z roku 1633. Z náměstí pak vede Dlouhá ulice (Długa ulica), která je spolu s Dlouhým trhem velmi často označována jako Královská cesta (Trakt Królewski). Další dominantou je Zelená brána (Brama Zielona), která byla postavena v roce 1357. Právě tato budova je první ukázkou manýrismu – právě ten Gdańsk odlišuje od ostatních turistických měst a dělá ho zajímavějším. V tomto stylu jsou postaveny i městské domy, které lemují náměstí.
Po procházce centrem jsme se vydaly k městským vodním branám, kterým dominuje Żuraw (jedna z těchto bran). Vevnitř je umístěn Starý jeřáb, největší a nejstarší přístavní jeřáb v Evropě pocházející z 15. století. Jeřáb sloužil pro nakládání lodí a zakládání stožárů na plavidla. Je součástí Národního mořského muzea v Gdańsku. Procházka po Dlouhém pobřeží (Długie Pobrzeże ), kde se stavby nacházejí, byla ohromující. Vodní brány lemují řeku Motlawu a vytváří tak pro všechny příchozí příjemnou promenádu.
Perlou tohoto města jsou také místní kostely. Nejvíce nás zaujal Mariánský kostel, jeden z největších kostelů v Polsku a Evropě. Stavba je postavena z červených cihel, takže ji nelze přehlédnout. Monumentální budova má kolem 80 m a uvnitř skrývá historický poklad: astronomické hodiny z 15. století.
Jelikož se Gdańsk nachází na pobřeží Balstkého moře, nemohly jsme si nechat ujít ani pobyt zde. Na pobřeží jsme strávily celé dva dny. Písečná pláž dodávala místu jemnost a eleganci. I když krásně svítilo sluníčko, voda byla studená až ledová, trochu špinavá, ale to nás neodradilo se v ní aspoň trochu smočit. Místní jsou zřejmě na chladné moře zvyklí – koupali se nejen dospělí, ale i děti. Možná to bylo tím, že jsme jen málo otužilé. Výborné polské pivo Tyskie, které jsme si dopřály přímo na pláži, bylo příjemnou tečkou za naším dobrodružstvím.