Anglie, Londýn – Město královny a dvoupatrových autobusů

Tento článek má 278 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Město: Londýn
Stát, země: Spojené království, Anglie
GPS Místa: 50.19682N, 16.51558E
Stručný popis: Londýn je hlavním městem Velké Británie a patří mezi nejnavštěvovanější města ve světě. Je místem, které má obrovský potenciál a má co nabídnout, a to ať už jedete na rodinný výlet, s partnerem na víkend pro dva, s kamarádkou po nákupech či s partou za nočním životem.
TIP na cestu
ZobrazitPokud vám nevadí ubytování v hostelu, tak můžete bydlet již od 300Kč/osoba/noc.
ZobrazitCena/výkon: Komfortní ubytování se snídaní za 1700Kč/osoba/noc.
ZobrazitZájezd: Letenka a dvě noci v hotelu s CK od 5 000Kč.

„Cestovat znamená nacházet věci, které by tě nikdy nenapadlo hledat.“

Jelikož žiji v Anglii pár let, Londýn jsem navštívila již několikrát. Stále mne nepřestává fascinovat a asi ani nikdy nepřestane. Nejsem velkým fanouškem měst, obzvláště ne těch hlavních, protože mám občas pocit, že vidíte jen budovy a kanceláře, sem tam nějaký ten městský parčík, případně most, a to je vše. Ale Londýn má své kouzlo. Miluju, když můžete hlavní památky a kuriozity projít pěkně pěšky a nemusíte přejíždět přes celé město.

 

Doprava

Výchozím bodem je pro mě vždy hlavní autobusové nádraží Victoria Coach Station, které jím bude pravděpodobně i pro vás, pokud poletíte na jedno z londýnských letišť. Doporučuji létat s WizzAirem, kde se dají najít zpáteční letenky okolo 1000 Kč, cena závisí na termínu, ve kterém jedete. Jako všude jsou letní prázdniny velmi drahé a cena stoupá až na trojnásobek, stejně tak je tomu okolo Vánoc. Pak je tu také Ryanair, ten zase létá letiště Gatwick. Když máte štěstí, mají letenky i za 300 Kč. Nejlevnější autobusoví dopravci jsou NationalExpress nebo Megabus. Po Londýně máte možnost cestovat metrem, se kterým nemám žádné zkušenosti, protože na něj potřebujete OysterCard, nebo červenými double-deckery (dvoupatrové autobusy), kde můžete jednoduše platit bezkontaktně kartou či ApplePay.

 

Buckinghamský palác, zahrady & muzea

Jedno z nejznámějších míst Londýna, které má určitě každý turista na svém seznamu. Sídlo anglické královny a velmi populární výměna stráží láká každý rok miliony návštěvníků. Pokud jste velkým fanouškem, během léta se na dva měsíce otevírá západní křídlo, kde můžete za £25 navštívit zpřístupněné státní pokoje včetně místnosti s trůnem a další. Celoročně se můžete podívat do krásných a udržovaných královských zahrad s rybníčkem a spoustou zajímavých monumentů. Dále je zde k vidění Museum gardy a Královská konírna, kde se můžete vyfotit se stráží na koni.

 

Hyde park

Další z královských parků, který patří mezi ty nejoblíbenější a nabízí spoustu dalších aktivit. Máte možnost si plnými doušky vychutnat jezero. Zaplavte si, pronajměte šlapadlo nebo si jen užijte výhled ze zdejší kavárny. Milovníci jízdy na koni si také přijdou na své. Denně tu uvidíte relaxovat studenty i pracanty o polední pauze s knihou a obědem užívajících si slunné dny a sportovce, kteří si sem chodí zaběhat. Zavzpomínat si můžete u memoriálu princezny Diany, který zde leží na její památku.
Mým oblíbeným parkem jsou Kensingtonské zahrady, kam plynule projdete z Hyde parku, na který jsem náhodou narazila při procházce na Ambasádu České republiky, která je nedaleko odsud, a zaujal mě hlavně svým památníkem prince Alberta. Najdete tu spoustu krásných detailů, sousoší reprezentující čtyři kontinenty, typická pro daná území, čtyři výjevy zachycující viktoriánské umění a vědu, busty slavných umělců a ve středu samotného prince. Memoriál je pozlacen a dodává celku naprostý luxus.

 

Westminster

V této části města najdete Westminsterské opatství (Westminster Abbey), anglikánský chrám, kde probíhají korunovace, svatby a také pohřby anglických panovníků a významných osob, ze kterých možná znáte spisovatele Charlese Dickense. Nedaleko odsud je pak Westminsterský palác, sídlo parlamentu, jehož součástí je Sněmovna lordů a Dolní sněmovna. Tato stavba má přes tisíce pokojů, ale vstup pro veřejnost je omezen na minimum. Pokud máte štěstí, může se vám povést zarezervovat si jeden z mála lístků, které jsou k dispozici, na vstup do parlamentu.
Nejznámější částí paláce je takzvaný Big Ben (správné označení je Elizabeth Tower), jak je lidově nazývaná hodinová věž, kde se nachází obrovský zvon, který je oficiálním vlastníkem této přezdívky. Celá tato podívaná je završena Westminsterským mostem, který vede přes řeku Temži.

 

London Eye

Jedna z atrakcí, kterou můžete vidět už od Buckinghamského paláce. Obrovské ruské kolo, ze kterého máte nádherný výhled na Londýn, funguje každý den během všech ročních období, takže si vychutnáte město prozářené sluncem, ale také zahalené do vánoční atmosféry. Ceny začínají na £25 a vyplatí se vám rezervovat si lísky on-line, pokud víte v kolik hodin se dostavíte, protože tak můžete uplatnit slevu. Pokud máte zájem o více zábavy, zakupte si balíček 2-3 atrakce za zvýhodněnou cenu. K dispozici máte výběr z podmořského světa, Shrekova dobrodružství, Muzea Madame Tussauds nebo London Dungeon. Já osobně jsem už dvakrát navštívila Londýnský Dungeon a byl to naprosto skvělý zážitek. Příběhy a pověsti z historie Londýna jako například: Velký požár, Sweeney Todd, Jack Rozparovač, morová epidemie a další, do kterých jste vtaženi jako posluchači. Vypráví je herci v podzemních kobkách a ulicích starého města a zároveň se zúčastníte lehce strašidelného představení, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech. O Muzeu voskových figurín jste zajisté slyšeli, také jedno v Praze máme, ale to je, co se velikosti týče, nesrovnatelné. Zážitek může kazit jen to, že je zde opravdu narváno a nedostanete moc šancí se s postavami vyfotit, aniž by vedle vás nebo za vámi nestál někdo jiný. Určitě se vyplatí si zjistit, které hodiny jsou klidnější a užít si návštěvu bez tlačenic.

 

Trafalgarské náměstí

Náměstí, které je památkou na bitvu u Trafalgaru. Obklopuje ho několik soch včetně lvů, které jsou údajně postaveny z děl francouzských lodí. V centru náměstí stojí Nelsonův sloup a kolem něj jsou krásné fontány. Z náměstí vede poschodí k Národní galerii. Během Vánoc se zde pořádá obřad rozsvícení stromku a celoročně pak oslavy Nového roku, čínského nového roku, svátek svatého Patrika a další. Nedaleko odsud najdete známý silniční uzel Piccadilly Circus, kde uvidíte obrovské světelné reklamy, kterými je toto místo vyhlášeno. Uprostřed stojí fontána, kterou obklopuje divadlo a několik ulic plných obchodů. Označení Piccadilly vzniklo ze slova, které mínilo označení pro vysoké límce, které muži nosili v 19. století.

 

Chinatown

Vyhlášená čínská čtvrť, do které když vstoupíte, máte pocit, že jste se dostali na druhý konec světa a rozhodně už nejste v Evropě. I jména ulic jsou zapsána čínsky. Ráda se sem chodím projít, jen se porozhlédnout a dát si něco k obědu. Najdete tu spoustu obchůdků, restaurací a dalších podniků. Užijte si asijskou kulturu a na chvíli vypadněte z naší evropské rutiny.

 

Tower of London a Tower Bridge

Všechny výše popsané body se dají projít pěšky (až na Muzeum voskových figurín, to už je docela z ruky). Pokud se vydáte podívat na velmi oblíbený londýnský Tower, vyplatí se vám naskočit na autobus. Jedna jízda mě stála £1,5, což je moc dobrá cena na Anglii. Nezapomeňte, že nemůžete platit hotově, takže ideálně bezkontaktní kartou. Spoje si jednoduše najdete na mapách Google.
Palác, který byl původně postaven jako opevnění pro panovníky, není pro tuto funkci využíván už od 17. století. Poté sloužil dlouhá léta jako vězení pro vyšší sortu až do konce 2. světové války. Dnes zde můžete vidět korunovační klenoty, sbírku královských brnění a zbytky hradeb. Vstupné začíná na £22 za on-line lístek. Během otevírací doby je palác hlídán buckinghamskou hradní stráží a hejnem krkavců, kteří podle pověsti ochraňují Anglii před invazí. Přes Temži vás sem zavede krásný zvedací most Tower Bridge, který je jedním ze symbolů Londýna. Můžete navštívit obě jeho věže, v nichž se nachází muzeum a dozvědět se něco více o jeho historii, stavbě a lodní dopravě včetně dobových fotek.

 

Greenwichský park

Další z královských zahrad, tato je však nejstarší a zároveň se vyznačuje ještě něčím. Najdete tu Královskou observatoř, kterou prochází nultý poledník. Opět je tu spoustu možností co dělat, můžete se věnovat sportům nebo se vydat hledat jeleny do zdejšího lesíku.

Tato místa stihnete během dvoudenní návštěvy. Ale samozřejmě toho tu je mnohem více k vidění. Londýn oplývá nesčetným množstvím divadel, muzeí, barů a restaurací, pro každého se něco najde, dle jeho chuti.

Sponzor reportáže: Speaking Friends

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes