Irsko, Dublin – Dvoudenní výlet v předvánoční čas

Tento článek má 331 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Stát, město: Irsko, Dublin
GPS Místa: 53.3497644N, 6.2602733W
Stručný popis: Dublin je hlavním městem samostatného státu Irska. Jeho rozloha je téměř 115 km², čímž se stává největším městem této země. Úředním jazykem je angličtina, ale také irština, na kterou jsou Irové velmi pyšní (důvodem jsou konflikty s Anglií, které se odehrály v minulosti). Město je velmi pěkné, historii a kulturu můžete nasávat na každém kroku. Místní jsou milí lidé, kteří si s vámi velice rádi popovídají u skleničky whiskey nebo piva.
TIP na cestu
ZobrazitV Dublinu nejnižší ceny začínají od 450Kč/osoba/noc.
ZobrazitCena/Centrum: Pěkné ubytování v centru města ve čtvrti Temple Bar seženete od necelých 1 300Kč/osoba/noc.
ZobrazitSrovnávač cen: Nebo si sami najděte tu nejnižší cenu, která je na trhu k dispozici.

„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“
Oscar Wilde

Už delší dobu jsme mluvily o tom, že bychom mohly procestovat celou Británii, když už tu bydlíme, ale stále jsme se k tomu nějak neměly. Tohle byla náhlá akce, objevily jsme opravdu levnou zpáteční letenku z Bristolu do Dublinu za 450Kč (£5 tam a £10 nazpět), a tak jsme si 2 týdny na to udělaly dvoudenní výlet. Prosinec je sice chladný, ale na druhou stranu jsme dostaly příležitost nasávat vánoční atmosféru, která tu byla v plném proudu.

 

Levné letenky

Určitě doporučuji hledat na cheapflights, ukážou se vám různé možnosti, ať už od nejlevnějších nebo nejrychlejších letů. Také je super hledat letenky na poslední chvíli, společnosti se snaží obsadit poslední volná místa, takže jdou s cenami velmi nízko. Nevýhodou však může být to, že nebudete sedět vedle sebe. Levná místa doplňují řady. My jsme měly štěstí, že jsme v konečné fázi seděly pouze přes uličku. 🙂

 

Ubytování


Na ubytování jsme měly též ohromné štěstí. Našly jsme pokoj v hotelu, který se nachází přímo v centru, asi 3 min chůze od monumentu Jehla, tudíž bylo vše po ruce a nebylo třeba využívat městskou dopravu. Další super stránka, kterou pro tyto účely využíváme, je booking. Noc nás stála £62 (1900Kč) za pokoj + ráno snídaně ve formě bufetu v ceně.

 

Cesta z letiště

Z letiště jezdí dvě linky, bus 747 a 757. Cena přepravy do centra je €6 (155Kč) za jednu cestu, nebo €10 (260Kč) za zpáteční jízdenku. V autobuse hlásí, ale i píší zastávky. Všechny zastávky jsou na znamení, stejně jako to funguje v Anglii.

1. Den

Kilmainham Gaol

První místo, kam jsme se vypravily, byla tato bývalá věznice a dnes památník a muzeum oddělení Irska od Anglie (autobusem 747 z letiště na konečnou a pak cca 10 minut chůze). Letos slaví tato událost 100 leté výročí. Místo je v téměř původním stavu, jen některé části jsou zrekonstruovány. Muzejní část je naopak komplet zmodernizovaná. Určitě doporučuji všem, kteří se zajímají o historii a i těm zbylým, jelikož je to zajímavý zážitek.

Po exkurzi ve věznici jsme se vydaly okolo Irského muzea moderního umění (pokud máte čas, určitě navštivte) ke Katedrále svatého Patrika, která má nádherný park, kde lidé relaxují, piknikují, děti hrají po škole ještě v uniformách fotbal a páry tu posedávají na lavičkách a fotí se s nádherným výhledem na katedrálu. Po krátkém relaxu v parku jsme pokračovaly okolo Christ Church Cathedral a Dublinie, tedy muzea, kde se dozvíte více o světě Vikingů a středověkém Dublinu, můžete se vyškrábat na vrcholek věže sv. Michaela a pokochat se výhledem na město. My jsme bohužel měly velice nabitý program, takže jsme se sem nedostaly, tak snad při příští návštěvě 🙂

Poté jsme pokračovaly okolo Dublinského hradu, který má nádherné nádvoří a kde je také možná exkurze.

Navečer jsme, po krátkém odpočinku na hotelu, vyrazily do večerního města. Prošly jsme okolo Jehly, která se tyčí uprostřed centra na O´Connell Street do výšky 121 metrů. Některé zdroje tvrdí, že tato stavba nemá žádný jiný význam než je dekorace, jinde jsem se zase dočetla, že Spire je monument proti boji s drogami.

Na hlavní třídě též najdete Hlavní poštu (General Post Office), která je v provozu od roku 1818 a je zároveň památníkem roku 1916, kdy se na tzv. Velikonoční povstání stala centrem vzpoury proti Velké Británii. Po cestě jsme prošly okolo velice populární tržnice v ulici Moore, jejíž kořeny sahají daleko do minulosti a nakoupíte tu zboží všeho druhu. Při setmění jsme dorazily na most s názvem Ha´ Penny Bridge, který je velice hezky osvětlený a je z něj krásný výhled na dublinskou řeku Liffey. Dříve se zde vybíralo mýtné půl pence, od toho je též odvozen název mostu.

 

Temple Bar

Den jsme zakončily návštěvou nejvyhlášenějšího baru, který tu stojí již 160 let. Celá oblast nese jeho jméno, ale najdete tu spoustu dalších barů a míst, kde si užít noční život v Dublinu. My jsme tu samozřejmě musely ochutnat Guinnesse. Hraje tu každý den živá irská muzika. Bar je dost narvaný už odpoledne, takže počítejte s tím, že si možná ani nesednete. Není to zrovna nejlevnější místo k posezení (€6 (155Kč) za pintu Guinnesse, okolo €10 (260Kč) za jídlo), ale ceny jsou dost podobné těm v Anglii, takže nás ani nepřekvapily.

2. Den

Guinness Storehouse


Pokud máte rádi pivo, doporučuji navštívit. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o pěstování chmele, přípravě piva, historii výroby a uvidíte TV spoty za celou éru této značky. Můžete si udělat fotku s reklamními postavičkami a naučit se natočit správnou pintu Guinnesse. Poté obdržíte certifikát a natočené pivo si můžete vychutnat při výhledu na Dublin.

 

Molly Malone Statue

Socha dívky, o které se zpívá v irské písničce. Příběh vypráví o velmi krásné dívce, která prodávala na vozíku ve městě ryby a mořské plody a v noci se živila jako prostitutka na částečný úvazek. Zemřela na horečku, ale údajně tu má její duch dodnes vozík tlačit. Neexistuje důkaz, že píseň vznikla na základě reálné ženy, ale postava se tak uchytila, že v roce 1988 byl vyhlášen 13. červen jako „Molly Malone day“.

 

Monument Oscara Wildea a Jomese Joycea

Jelikož a protože jsme obě velké fanynky do knih a literatury, nemohly jsme se nezastavit na památnících těchto dvou irských velikánů.
Naproti Oscarovu monumentu se nachází i jeho dům, kde žil v letech 1855 až 1878 se svými rodiči.

 

Trinity College

Tak tohle místo naprosto splnilo naše očekávání o představě univerzity. I přesto, že třeba už dávno nejste studenty, určitě se vyplatí se sem zajít podívat. Na této škole studovala spousta známých osobností, například již zmiňovaní Wilde a Joyce.

 

The book of Kells and Old Library


Naši knihomolskou vášeň jsme si též utvrdily ve staré knihovně, která se nachází na Trinity College. Prohlídka se skládala ze dvou částí. První část se týká Knihy z Kellsu – ilustrovaný rukopisný evangeliář z 8. století, který je často považován jako jeden z nejcennějších národních pokladů Irska. Druhou částí je návštěva již zmiňované staré knihovny, kde se nachází okolo 20 000 starých knih a busty slavných spisovatelů – Shakespeara, Johna Lockea, Cicera a spousty dalších.

V roce 2010 byl Dublinu organizací UNESCO přidělen permanentní titul Město literatury.

 

Národní muzeum

Dublinské muzeum se dělí na 4 části: archeologie, dekorativní umění a historie, přírodopisná část a život na venkově. Do všech částí je vstup zdarma. Určitě doporučuji se do nějaké z nich podívat. My jsme navštívily archeologické muzeum, kde se největší část týká Vikingů. Najdete tu vázy a dekorace, mince, dobové oděvy a šperky, zbraně, těla pravěkých lidí, …
Jedno křídlo je věnováno Rogeru Casementovi, irskému revolucionáři a básníkovi, které bylo postaveno na sté výroční jeho popravy. Obsahuje sbírku motýlů a výrobky domorodců, které nashromáždil na svých cestách v Africe a Jižní Americe.
Další křídla jsou věnována např. starověkému Egyptu nebo nálezům keramiky a skla na Kypru z doby bronzové.

Irsko je opravdu kouzelná země, doufám, že se mi poštěstí se sem vrátit, tentokrát poznat nádhernou přírodu a hrady, kterými tento ostrov oplývá.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes