Francie, Marseille – Nechte se okouzlit NP Les Calanques na jihu Francie

Tento článek má 335 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Místo: Národní park Les Calanques
Stát, Města: Francie, mezi městy Marseille a Cassis
GPS Místa: 43.2009678N, 5.5010800E
Stručný popis:Národní park Les Calanques je národní park na jihu Francie, v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur a Bouches-du-Rhône, mezi městem Marseille a malou rybářským městečkem Cassis. Park zahrnuje především pohoří Calanque a okolní moře tzv. Lvího zálivu. Jedná se o nejmladší francouzský národní park založený v roce 2012.

Les Calanques je jediný národní park v Středomoří, který zahrnuje jak pozemní, ostrovní, tak i mořskou část. Rozkládá se na 3 územích – Marseille a přilehlé ostrovy, Cassis a La Ciotat. Biodiverzita NP čítá 140 chráněných suchozemských a živočišných druhů a 60 mořských druhů. Park je tvořen vápencovými skalami, které jsou částečně zatopeny vodou. Jde o zbytky starých ústí řek, které byly později prohloubeny ledovcem a po skončení poslední doby ledové zatopeny mořem. Jsou tedy takovou středomořskou obdobou fjordů. Ráz krajiny dokresluje tyrkysová voda Středozemního moře s množstvím plachetnic. Pokud byste chtěli vjet do parku na plachetnici, dejte si pozor, do zóny parku smějí vplouvat jen plavidla do 20 m délky. O dalších omezeních se informujte v turistickém centru.

Pěkně po pořádku, jak jsem se sem vlastně dostala. Letecká společnost Volotea má občas akce na letenky Praha-Marseille-Praha. Takovou letenku pořídíte do 1000 Kč, budete-li mít štěstí tak i do 500 Kč. Já jsem chytla jejich promo akci na letenku Praha-Marseille za neuvěřitelných 54 Kč. Zpátky jsem letěla z Bordeaux také za promo cenu. Takže prodloužený víkend ve Francii může začít!

Město Marseille mi moc aktivit a přírody nenabídlo, proto jsem hledala něco v okolí, kam bych si mohla udělat výlet. Pár kilometrů od Marseille se rozkládá nádherný národní park Les Calanques. Výchozím bodem pro pěší i lodní výlety do Calenques je malý rybářský přístav Cassis. Dnes také letovisko známé vynikajícím vínem. Kdysi tu pobývali např. spisovatelka Virginie Woolf nebo malíři Henri Matisse či Salvator Dalí. Jako v celé Francii i zde najdete výbornou patisserii, množství kavárniček a restaurací. Dejte si snídani v přístavu a pozorujte probouzející se město. Pokud nemáte k dispozici auto, do Cassis se za pouhých 20 min dostanete vlakem z Marseille. Nádraží je kousek za městem, ale i to se dá v pohodě dojít pěšky.

Já jsem zvolila vlak brzo ráno z Marseille a pak pěšky do centra Cassis. Tady přišla na řadu pauza, protože jsem prostě neodolala palačinkám s čokoládou. Byly snad všude, kam jsem se podívala! U přístavu je také pěkná kavárnička s výhledem na moře a taky nejedno dobře vypadající zmrzlinářství. Cest do NP Calanque je několik, já jsem si chtěla projít centrum Cassis, takže jsem prošla okolo přístavu nahoru do kopce a dál jsem se držela skupinek turistů. Pravda, trochu jsem si zašla, proto doporučuji prostudovat mapu předem. Cestou zpátky už jsem centrum obešla z levé strany a trochu přímější cestou se dostala zpět na nádraží.

V NP je hojně navštěvovaná zátoka Calanque d’En-Vau, kam z centra Cassis dorazíte do hodiny. Určitě si vezměte dobré boty, po cestě budete překonávat nejedno převýšení. V celém národním parku je kamenitý terén střídající prašné cesty. K samotné zátoce se pak musí slézt trochu náročnějším kamenitým terénem. Nemusíte se však bát, cestu zvládli děti i senioři, až jsem byla překvapena, kolik jsem jich po cestě potkala. Také celé skupinky místních, které si nesly plné tašky jídla na piknik. Vlastně jsem jim to ani nezáviděla, protože s takovou náloží lézt přes kameny? Vemte si raději jen malý baťůžek se svačinou a vodou. V zátoce se můžete vykoupat, takže si nezapomeňte plavky, později byste litovali. Jak jsem již zmiňovala výše, do zátoky si může koupit také organizovaný výlet lodí. Bohužel nemám o této možnosti bližší informace.

Celý park je protkaný množstvím cest. Já jsem zvolila tu s výhledy po skalách podél moře. Vede tam oficiální trasa a terén není zas tak náročný. Zátoku Calanque d’En-Vau lze také shlédnout ze shora, což je možná lepší. Výlet k zátoce z Marseille se zastávkou v Cassis na kafe nebo oběd či koupání se dá v pohodě zvládnout za den. Další vyhledávaný bod je Massif des Calanques. Nemám s ním však zkušenosti. O možnosti cesty z Marseille se můžete informovat v turistickém centru.

Moje doporučení:
Určitě se zastavte v centru Cassis alespoň na zmrzlinu nebo palačinky, okouzlí vás svoji atmosférou, o jídle nemluvě.
Les Calanques je také vyhledávaným místem horolezců a bikerů. Po cestě jich určitě pár potkáte.
Nenechte se oklamat chladným ránem, slunce vás může na cestě potrápit i v září.
Vyražte brzo ráno, kvůli slunci i počtu turistů. Ročně navštíví park přibližně 2 miliony návštěvníků.
Vemte si s sebou dostatečné množství vody, po cestě v parku si už žádnou nekoupíte.
Viděla jsem pár lidí jít v žabkách, ale kvůli kamenitému terénu a převýšení doporučuji spíše pevné boty.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes